MUSIC

2022 PERFORMERS

Over 100 original bands, singer/songwriters, and musical artists who have been jury selected will perform their “original only” compositions from four separate outdoor concert stages and two performance spaces. At this festival, it’s more important to be original then famous and this is where you will discover the newest up and coming names in the music industry.

 

 

Friday, APRIL 1st 

performers, days & times subject to change

TimeMichelob Ultra Synergy Stage
@Hall St.
Deep Ellum Brewing Stage
@ Exposition & Main
Elm Street Stage
@Exposition & Elm
Open Classical Sings & Strings Stage
@North Trunk & Elm
Dallas Singer Songwriters Stage
@South Trunk & Commerce
11:00

ABLE DELILAH

TBA

OPEN CLASSICAL

HARRY HEWLETT

11:15

Rock
HipHop


LINA MAPES

Classical
Varied Classical Performances

Country
Novelty
11:00-11:30

11:30

11:00-12:00

11:00-11:45

Indie
Singer Songwriter

11:00-12:00

BILL MARTIN

11:45

11:15-12:00

Singer/Songwriter
11:30-12:00

12:00

OPEN CLASSICAL

CAERA THORNTON

12:15

COLTON HAMILTON

Classical
Varied Classical Performances

Christian
Inspirational
12:00-12:30

12:30

BILLY STAR

Blues
Rock

ITCHY RITCHIE AND THE BURNING SENSATIONS

12:00-1:00

JONNA ENDSLEY

12:45

Rock
Alternative Folk

12:15-1:00

Alternative
Pop

Singer/Songwriter
12:30-1:00

1:00

12:30-1:15

12:30-1:15

OPEN CLASSICAL

ALLEN LARSON

1:15

Classical
Varied Classical Performances

Americana
Folk
1:00-1:30

1:30

VANILLA & PEPPER

1:00-2:00

EMMELINE MILES

1:45

MATTHEW BELL & THE NEXT OF KIN

Indie
Pop

THE GETS


Singer/Sonwriter
1:30-2:00

2:00

Folk
Soul

1:30-2:15

Indie
Rock

JONATHEN FISK

DALLAS POETRY SLAM

2:15

1:45-2:45

1:45-2:30

Classical
Pop
2:00-2:35

Poetry

2:30

2:00-5:00

2:45

THE EAST AND THE CROW

IZZY LINDER

3:00

Folk
Rock

Songwriter
Pop
2:40-3:15

3:15

TBA

2:45-3:30

ALMOST JADED

3:30


Pop
Rock

DAN O'CONNELL

3:45

3:15-4:00

3:00-3:45

Folk
Rock
3:20-3:55

DALLAS POETRY SLAM

4:00

THE DISCO RICO

OPEN CLASSICAL

Poetry

4:15

Rock
Throwback Pop

DISCO STRANGER

Classical
Varied Classical Performances

2:00-5:00

4:30

NAME IS GLITTER

4:00-4:45

Alternative
Indie Rock

4:00-5:00

4:45

Pop
Rock

4:15-5:00

5:00

4:30-5:15

OPEN CLASSICAL

JESSICA & TIM EWY

5:15

ART BATTLE

Classical
Varied Classical Performances

Country
5:00-5:30

5:30

Other

SHADY VALLY

5:00-6:00

SCOTT THORNTON

5:45

DAVID TRIBBLE TRIO

5:15-6:00

Indie
Rock

Americana
Folk
5:30-6:00

6:00

Folk
Rock

5:30-6:15

OPEN CLASSICAL

BILL SIBLEY

6:15

5:45-6:30

Classical
Varied Classical Performances

Blues
Country
6:00-6:30


6:30

LOYAL SALLY

6:00-7:00

GIGI GOSTAS

6:45

CARDBOARD AVIATOR

Folk
Rock

REMY REILLY

Blues
Country
6:30-7:00

7:00

Rock
Techno

6:30-7:15

Pop

CARLY CARROLL

WAYNE WILLINGHAM

7:15

6:45-7:30

6:45-7:30

Songwriter
7:00-7:35

Singer/Songwriter
7:00-7:30

7:30

LARRY BEAMER

7:45

RONDA RAY'S TEXAS SIZE ROCK N ROLL SHOW

ALEX LEASE

Country
Blues
7:30-8:00

8:00

LIKE BEFORE

Rock
Soul

THE MCGRATH PROJECT

Folk
Blues
7:40-8:15

IRELAND CASTEEL

8:15

Rock
Alt

7:45-8:30

Rock
Alternative

KURTIS BELL

Singer/Songwriter
8:00-8:30


8:30

8:00-8:45

8:00-8:45

Rock
Americana
8:20-8:55

STEPHEN HOUPT & SOLBAY LINDE

8:45

Singer/Songwriter
8:30-9:00

9:00

THE MAMMOTHS

9:15

ISAAC SLOANE & THE SOUND BRIGADE

Blues
Psych

THE INFAMISTS

9:30

Alternative
Psychadellic Blues

9:00-10:00

Rock
Heavy

9:45

9:15-10:00

9:15-10:00

10:00

SATURDAY, April 2nd

performers, days & times subject to change

TimeMichelob Ultra Synergy Stage
@Hall St.
Deep Ellum Brewing Stage
@ Exposition & Main
Elm Street Stage
@Exposition & Elm
Open Classical Sings & Strings Stage
@North Trunk & Elm
Dallas Singer Songwriters Stage
@South Trunk & Commerce
11:00

L25

THE DESK JOCKEYS

OPEN CLASSICAL

ROBERT EHLERT

11:15

Pop
Electronic R&B

Funk
Rock

ADOLESCENTMFS

Classical
Varied Classical Performances

Singer/Songwriter
11:00-11:30

11:30

11:00-12:00

11:00-11:45

Fusion
Organized Chaos

11:00-12:00

KEITH DODSON

11:45

11:15-12:00

Novelty/Children
11:30-12:00

12:00

OPEN CLASSICAL

KENT & KAY ELLINGSON

12:15

WESTON AND THE EVERGREEN

Classical
Varied Classical Performances

Pop
Rock/R&B
12:00-12:30

12:30

SARAH JOHNSON

Pop
Rock

JACK TASTY BAND

12:00-1:00

CRAIG ST CLAIR

12:45

Country
Pop

12:15-1:00

Country
Rock

Country
12:30-1:00

1:00

12:30-1:15

12:30-1:15

OPEN CLASSICAL

BARBE MCMILLEN

1:15

Classical
Varied Classical Performances

Pop
Rock/R&B
1:00-1:30

1:30

ART BATTLE

1:00-2:00

BOBBY DALLAS

1:45

LEARNING NAMES

Other

THE LAST HEARTBEATS

Country
1:30-2:00

2:00

Indie
Alternative Folk

1:30-2:15

Folk
Rock

JETT RAINES

DALLAS POETRY SLAM

2:15

1:45-2:45

1:45-2:30

Pop
2:00-2:35

Other
Poetry

2:30

2:00-5:00

2:45

HEART OF THE CITY

C.D. BARCLAY

3:00

Blues
Rock

BLAKE WARRIOR

Singer/Songwriter
2:40-3:15


3:15

EMMA OLIVER

2:45-3:30

Alt
HipHop

BLAKE AARON DAVIS

3:30

Songwriter

3:00-3:45

Singer/Songwriter
3:20-3:55

DALLAS POETRY SLAM

3:45

3:15-4:00

Other
Poetry

4:00

CHANCY

OPEN CLASSICAL

2:00-5:00

4:15

Alt
Rock

CALLING FOR EDEN

Classical
Varied Classical Performances

4:30

SMOKING WITH STRANGERS

4:00-4:45

Alt
Rock

4:00-5:00

4:45

Dance
Down Tempo

4:15-5:00

5:00

4:30-5:15

OPEN CLASSICAL

BAYLIS LARAMORE

5:15

THE LEWD DUDES

DAVID MORGAN

Classical
Varied Classical Performances

Americana
5:00-5:30

5:30

Rock
Indie

HipHop
Soul

5:00-6:00

TK BROWN

5:45

THE BARNYARYTISTS

5:15-6:00

5:30-6:15

Country
5:30-6:00

6:00

HipHop
Indie

OPEN CLASSICAL

JOE MILTON

6:15

5:45-6:30

Classical
Varied Classical Performances

Pop
Rock/R&B
6:00-6:30

6:30

PRIMO DANGER

THE BIG UGLY

6:00-7:00

JOHN MASON

6:45

BLUEZ BOYS

Punk
Indie

Rock

Americana
Folk
6:30-7:00


7:00

Blues
Rock

6:30-7:15

6:45-7:30

CHRISTINE HAND

CAT MCGEE

7:15

6:45-7:30

ESCAPE 2 FASHION

Folk
7:00-7:35

Americana
Folk
7:00-7:30

7:30

Other
Fashion Show - hosted by Escape Salon
7:15-7:45

MICHAEL BRANDENBERGER

7:45

PSYCHIC LOVE CHILD

BACK HAND SALLY

KURTIS BELL

Love Songs
Easy Listening
7:30-8:00

8:00

KING TURTLE

Psychadelic
Rock

Country
Americana

Rock
Americana
7:40-8:15

ROB CASE

8:15

Rock
Psychadellic

7:45-8:30

8:00-8:45

CALEB EVANS

Americana
Folk
8:00-8:30

8:30

8:00-8:45

R&B
Indie
8:20-8:55

RICKEY GENE WRIGHT

8:45

Country
8:30-9:00

9:00

REVEREND HORTON HEAT

MAHOGANIE

9:15

KING BOOTY DISCO

Psychobilly
Rockabilly

Rock
Jam

9:30

Disco
Dance

9:00-10:00

9:15-10:00

9:45

9:15-10:00

10:00

SUNDAY, April 3rd

performers, days & times subject to change

TimeMichelob Ultra Synergy Stage
@Hall St.
Deep Ellum Brewing Stage
@ Exposition & Main
Elm Street Stage
@Exposition & Elm
Open Classical Sings & Strings Stage
@North Trunk & Elm
Dallas Singer Songwriters Stage
@South Trunk & Commerce
11:00

LIFE IN DEEP ELLUM

STILO UNIKO

OPEN CLASSICAL

BILL MARTIN

11:15

Other
Non-Denominational Service

Latin
Cumbia

BILL SIBLEY BLUES

Classical
Varied Classical Performances

Singer/Songwriter
11:00-11:30

11:30

11:00-12:00

11:00-11:45

Blues

11:00-12:00

HEATHER HATCHETT-LONGBINE

11:45

11:15-12:00

Gypsy Folk
11:30-12:00

12:00

OPEN CLASSICAL

LILY HARRIGAN

12:15

GOISAGI

Classical
Varied Classical Performances

Singer/Songwriter
12:00-12:30

12:30

TOMAS Y FLAMENCO NUEVO

Drum Ensemble

LA BELL

12:00-1:00

ACE POUNDER

12:45

Latin

12:15-1:00

R&B
Soul

Novelty/Children
12:30-1:00

1:00

12:30-1:15

12:30-1:15

OPEN CLASSICAL

RIO KING

1:15

Classical
Varied Classical Performances

Country
1:00-1:30


1:30

OPEN CLASSICAL

11:00-2:00

AARON SHOOK

1:45

LORENA LEIGH

Classical

LAUREN ALEXANDER

Country
Folk
1:30-2:00

2:00

Folk
Alternative

1:30-2:15

Country
Pop

ALLEN LARSON

2:15

1:45-2:45

1:45-2:30

BENNY BASSETT

Americana
Folk
2:00-2:30

2:30

Songwriter
Pop
2:00-2:35

STEPHEN VALENZUELA

2:45

MAXWELL HALL JAZZ

REAGAN SHIRK

Country
2:30-3:00


3:00

Jazz
Big Band

LOS GRAN REYES

Songwriter
Pop
2:40-3:15

MANDY & JONATHAN BANKS

3:15

THE EFFINAYS

2:45-3:30

Latin
Cumbia

Country
3:30-4:00

3:30

Reggae

3:00-3:45

DANA HARPER

STEVE JACKSON

3:45

3:15-4:00


3:20-3:55

Singer/Songwriter
4:00-4:30


4:00

ART BATTLE

OPEN CLASSICAL

EMMELINE MILES

4:15

Other

CHILDREN OF INDIGO

Classical
Varied Classical Performances

Singer/Songwriter
6:00-6:30

4:30

THE FRANK SUTTON FUSION PROJECT

4:00-4:45


Fusion
HipHop

4:00-5:00

JOHN MASON

4:45

Jazz
Fusion

ESCAPE 2 FASHION

4:15-5:00

Americana
Folk
4:30-5:00

5:00

4:30-5:15

Other
Fashion Show - hosted by Escape Salon
4:45-5:15

OPEN CLASSICAL

WAYNE WILLINGHAM

5:15

AUSTIN MICHAEL

Classical
Varied Classical Performances

Singer/Songwriter
5:00-5:30

5:30

Country

MOVMNT BAND

5:00-6:00

DAN ROARK

5:45

XICLON

5:15-6:15

Fusion
Jazz Fusion

Americana
Folk
5:30-6:00

6:00

Latin
Rock

5:30-6:15

OPEN CLASSICAL

LYNN MCCRACKEN

6:15

5:45-6:30

Classical
Varied Classical Performances

Country
6:00-6:30


6:30

6:00-7:00

DAN WEBER

6:45

WATUSI

ALWAYS THE ALIBI

IGIMEJI

Country
6:30-7:00

7:00

Reggae
Worldbeat

Rock
Alternative

Funk
Rock

7:15

6:45-7:30

6:45-7:30

6:45-7:30

7:30
7:45